Велика книга маленького українця. Захопливі розповіді з історії, природознавства та народознавства України - Вікторія Вікторівна Садівнича
В Україні народився відомий румунський письменник, громадський діяч і просвітитель XIX ст. Георге Асакі. Частину життя він провів на Буковині.
Поляки становили значний відсоток населення на теренах сучасної України ще за часів раннього Середньовіччя. Після походів на Польське королівство 1030–1031 рр. Ярослав Мудрий розселив захоплених полонених у долині річки Рось, де вони займалися сільським господарством.
Сучасні поляки в межах України живуть переважно на Волині й Поділлі, у Галичині (на території Житомирської, Львівської та Хмельницької областей), у Києві, а також у Вінницькій, Тернопільській, Донецькій, Одеській, Дніпропетровській, Київській, Чернівецькій, Івано-Франківській областях, у Криму.
А чи знаєш ти, що……у 20-х роках ХХ ст. через Жовтневу революцію та Громадянську війну багато поляків повернулися до Польської держави?
Євреїв у Київській Русі згадують у літописах X ст. Вони переселялися з Хозарського каганату. Протягом XV–XVII ст. євреї приїздили на наші землі з європейських країн, передусім із Польщі. У сучасній Україні найбільше євреїв живе в Києві, а також в Одеській, Херсонській, Дніропетровській і Харківській областях.
Це цікаво!У середньовічній Німеччині євреям було заборонено займатися сільським господарством, тому вони переважно оселялися в містах, ставали торговцями, лікарями, ремісниками, організаторами виробництв і кредитних спілок.
А чи знаєш ти, що……на початку XX ст. в Україні жило близько третини від усіх євреїв світу? Потім їх чисельність різко скоротилася через переселення і масове винищення під час Другої світової війни.
Проживають на території України й німці. Петро І, а згодом Катерина ІІ надавали пільги німцям та іншим європейцям, які хотіли освоювати нові території. Тоді розпочалося масове переселення німців на українські землі. Перші німецькі поселення були засновані на Чернігівщині, згодом вони виникали на півдні України, на Волині, у Галичині й на Закарпатті.
Зараз німці здебільшого компактно розселені в Закарпатті, де є німецько-українські села.
Німецьку мову викладають у багатьох середніх школах та університетах.
А чи знаєш ти, що……згідно з радянським переписом населення 1937 р., в Українській РСР проживало 401,9 тисяч німців? 1940 p., згідно з угодою між СРСР і Німеччиною, німці з західних областей були депортовані до Німеччини. А 1941 р., коли почалася Велика Вітчизняна війна, 50 тисяч німців було виселено з Криму.
Греки з’являлися на українських землях в різний час і за різних обставин. Перша їхня поява була пов’язана із заснуванням міст-держав на узбережжі Чорного моря. Протягом ХVI–XVII ст. грецькі колонії виникли у Львові, Кам’янець-Подільському та інших містах, де греки брали активну участь у діяльності місцевих православних братств.
Наприкінці XVIII – на початку XIX ст. уряд Російської імперії переселив тисячі греків із володінь Туреччини на терени України. На початку ХІХ ст., після жорсткого придушення чергового грецького повстання проти турецького панування на островах Егейського архіпелагу, тисячі греків переселилися до Російської імперії, насамперед до Криму. Зараз вони живуть здебільшого в Приазов’ї, Донецькій області; також грецькі громади сконцентровані навколо Одеси, Харкова, Житомира, Ніжина, Львова.
Це цікаво!Греки заснували місто Маріуполь, серед сучасного населення якого становлять помітну частку, а також 25 навколишніх сіл. Громаду, яка нині живе там, часто називають маріупольськими греками.
У 20–30-х роках ХХ ст. в Україні існувало три грецькі райони і 30 сільрад, у Криму діяла 21 національна школа. Однак з 1937 р. газети, які видавали грецькою, були закриті, діячів культури репресували, у школах запровадили російську мову викладання.
Масового насильницького переселення до інших республік кримські греки зазнали під час Другої світової війни.
А чи знаєш ти, що……елліни – це самоназва всіх греків світу? Назва «греки» існує тільки в європейських мовах, зокрема в українській.
Грузини емігрували до України у XVIII ст., рятуючись від турецького гноблення. З них було створено спочатку роту, а потім полк, який діяв у складі російської армії. Згідно з указом імператриці Анни Іванівни, усім, хто служив у грузинських військових формуваннях, було надано у вічне спадкове володіння землі Полтавського, Миргородського, Лубенського та Прилуцького полків. Серед переселенців в Україні виріс класик грузинської літератури Давид Гурамішвілі (1705–1792). Зараз грузини живуть на всій території України.